Strona główna Dom Budowa czy remont? Koszta z tym powiązane

Budowa czy remont? Koszta z tym powiązane

156
PODZIEL SIĘ

Niekiedy zdarzają się takie okazje, że wolno zakupić stosunkowo tanio działkę z domem, jaki jest w niesłychanie złym stanie – a w związku z tym dedykowany do remontu. Można również zakupić działkę budowlaną i na niej stworzyć od podstaw swój wyśniony dom. Pozostaje więc pytanie – którą opcję wybrać, jaka jest korzystniejsza, czy remont starego domu wyniesie finansowo mniej niż postawienie nowego domu od podstaw? Czasem naturalnie okazuje się, że remont może pochłonąć znaczniejsze wydatki aniżeli postawienie nowego domu, do tego może zająć o wiele więcej czasu.

Może się także okazać, nawet już w trakcie wiedzionego remontu, że dom jest w tak kiepskim stanie, że należy będzie wykonać jeszcze kolejne prace, nie zaplanowane pierwotnie. Skutkiem tego warto przyzwoicie się zastanowić, czy kupować taki dom dedykowany do remontu, najpoprawniej skorzystać wtedy z opinii biegłego, jaki byłby kompletny koszt wyremontowania takiego mieszkania. Stworzenie domu od podstaw ma tą dominację, że wolno wybrać dowolny projekt, nie ma jakichkolwiek ograniczeń narzuconych już istniejącymi uwarunkowaniami. Czasami korzystnym rozwiązaniem jest także kupno starego domu, wyburzenie go i postawienie w tym położeniu domu nowego.

Zanim przystąpimy do realizowania inwestycji, jaką jest budowa własnego domu, warto jest policzyć, przynajmniej w pewnym uproszczeniu, jaki będzie koszt konstruowania takiego domu oraz w jaki sposób zagwarantować finansowanie tej inwestycji. Odpowiednio jest też posiadać możliwość awaryjnego zdobycia pokaźniejszych środków finansowych, chociażby poprzez wzięcie kredytu.

Koszt budowy domu to nie wyłącznie samo jego wymurowanie, wypada tu uwzględnić wydatek kupna działki pod budowę, koszt projektu mieszkania i pojedynczych przyłączy jak woda, prąd czy kanalizacja. Kolejny koszt to kupno materiałów budowlanych – w tej kwestii nie trzeba oszczędzać, gdyż konstruujemy dom na pokolenia i ma być on pewny oraz solidnie wykonany. Następne wydatki obejmują tak zwaną robociznę, a w następstwie tego pieniądze przeznaczone na zapłatę dla ekipy budowlanej. Również w tym aspekcie nie należy zbytnio oszczędzać, przez wynajęcie ekipy najtańszej, niemniej jednak niekoniecznie doświadczonej i solidnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here