Strona główna Technologia Innowacyjne technologie – czy rzeczywiście ich potrzebujemy?

Innowacyjne technologie – czy rzeczywiście ich potrzebujemy?

240
PODZIEL SIĘ

Wszechobecne reklamy atakują każdego dnia nowościami. Codziennie jesteśmy wprost zasypywani lawinami wiadomości o oryginalnych produktach – pożytecznych czy też nie – nowych nurtach w modzie, rozmaitych „must have tego lata czy zimy”, oryginalnych gadżetach elektronicznych. Możemy przebierać i kupować, co wyłącznie chcemy, ciągle nowsze i poprawniejsze, lecz czy aby na pewno wymagane? Postęp technologiczny oraz cywilizacyjny dostarczył wielkie zmiany.

Oczywiście wiele z nich to zmiany na lepsze, bez postępu oraz wynalazków nie można by było choćby leczyć pewnych schorzeń lub ewentualnie kuracja byłaby trudniejsza – na przykład to właśnie dzięki laparoskopowi przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych stało się o niebo wygodniejsze i mniej wyczerpujące dla pacjentów. Jednakże większość tego, co zaoferował nam postęp, to rzeczy absolutnie zbyteczne, ponieważ przecież komputer wyprodukowany wczoraj nie różni się aż tak wybitnie od tego, jaki zszedł z linii produkcyjnej dziś.

Czemu więc producenci powiadają coś innego? To łatwe – aby więcej sprzedać i więcej zarobić! Kiedyś towary produkowano po to, żeby zaspokoić potrzeby ludzi, dziś za pomocą reklamy wywiera się w ludziach potrzeby, jakich wcześniej nie odczuwali, żeby zapewnić sobie rynek zbytu na bezustannie oryginalne produkty, których bez reklamy z pewnością nikt by nawet nie zauważył.

Znane powiedzenie uczy, że lepsze jest wrogiem porządnego, co świadczy, że jeśli coś jest porządne, to nie należy próbować tego poprawiać, albowiem wolno to tylko zepsuć. Lecz czy na pewno? Jeżeli tak by było, to wszelki postęp techniczny nie miałby najmniejszego sensu a nauka prawa bytu. A niemniej jednak przedstawiciele nauki oraz zawodowcy z dziedziny technologii od wieków nie ustają w wymyślaniu coraz to innowacyjnych wynalazków.

Czy są one niepomocne? Oczywiście, że są niebezużyteczne. To naturalnie dzięki wynalazkom życie ludzkie staje się coraz łatwiejsze i przyjemniejsze. Jakkolwiek gdyby nie bracia Lumiere – prekursorzy współczesnej kinematografii – dziś nie moglibyśmy korzystać z seansów kinowych czy oglądać filmów w mieszkaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here