Strona główna Dom Jak prawidłowo rozpalać w kominku?

Jak prawidłowo rozpalać w kominku?

212
PODZIEL SIĘ

Będąc szczęśliwym posiadaczem kominka dobrze znać kilka podstawowych zasad rozpalania w nim ognia. Wbrew pozorom często popełniane są błędy, które powodują problemy z podpalaniem. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek w jaki sposób to robić.

Przed przystąpieniem do rozpalania ognia w kominku powinniśmy dokładnie sprawdzić czy wkład kominkowy jest odpowiednio do tego przygotowany. Należy usunąć zabrudzenia oraz stary popiół, a także sprawdzić czy przepustnica jest otwarta. Następnie możemy przejść do włożenia opału i rozpalenia go. To w jaki sposób będziemy rozpalać w kominku w dużej mierze zależy także od rodzaju opału. Ważne będzie także odpowiednie jego ułożenie oraz ilość.

Błędy popełniane podczas rozpalania mogą skutkować mocnym dymieniem oraz szybkim wygaszeniem ognia. Aby uniknąć tego rodzaju problemów powinniśmy zadbać przede wszystkim o odpowiednią jakość materiału, którym zamierzamy palić. Najlepszym opałem w tym przypadku będzie oczywiście drewno, które powinno być do tego odpowiednio przygotowane. Aby ogień rozpalił się właściwie drewno musi być suche i najlepiej jeśli będzie to drewno drzew liściastych.

Czego używać do rozpalania?

Wydaje się, że najłatwiej będzie użyć zapałek lub zapalniczki. Nie zawsze jednak okazują się wystarczające. Istnieją jednak proste rozwiązania w postaci specjalnych podpałek do kominków, dzięki czemu rozpalenie ognia staje się o wiele łatwiejsze. Do wyboru mamy podpałki w kostkach lub saszetkach, a także w postaci płynnej. Obecnie możemy znaleźć także tzw. ekopodpałki, które produkowane są z ekologicznych surowców, takich jak wełna drzewna, wosk czy naturalna żywica. Rozpałki są w stanie rozpalić duże szczapy drewna czy inne rodzaje opału.

Na stronie SzalonyMax.pl znajdują się między innymi różnego rodzaju piece kaflowe oraz kominki – sprawdź!

Oczywiście możemy wykorzystywać także prostsze sposoby, takie jak na przykład zużyte gazety czy tekturowe kartony. Warto jednak pamiętać, że nigdy nie powinny być to gazety kolorowe czy zadrukowane kartony, ponieważ farby oraz kleje paląc się powodują zanieczyszczanie środowiska. Poza tym gazety pozostawiają sporo popiołu, który po otworzeniu drzwiczek może pylić na całe pomieszczenie.

Istotne są także wszelkie akcesoria kominkowe, które powinny znaleźć się zawsze pod ręką. Dzięki temu rozpalanie czy sprzątanie kominka będzie sprawniejsze i bezpieczne. Do takich narzędzi na pewno należy pogrzebacz, umożliwiający poruszanie i rozgarnianie opału, szczypce pozwalające uchwycić palące się drewno, łopatka oraz zmiotka, które są potrzebne do usuwanie zebranego popiołu. Warto także zadbać o koszyk, w którym będą znajdowały się rozpałki czy kawałki drewna.

W jaki sposób ułożyć drewno?

Oprócz wszelkich narzędzi do rozpalania ważne jest także odpowiednie ułożenie drewna w palenisku. Na samym dole powinny znaleźć się największe i najgrubsze kawałki, a na nich ustawiony stosik cienkich (ułożonych w kratkę). Następnie umieszczamy na nich podpałkę lub papier, które podpalamy. Ważne, aby drewno nie było wilgotne. Oprócz tego zadbaj o odpowiedni przepływ powietrza w kominku, który pozwoli utrzymać ogień po zamknięciu drzwiczek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here