Strona główna Dom Jak wpływa na nas sztuczne oświetlenie?

Jak wpływa na nas sztuczne oświetlenie?

210
PODZIEL SIĘ

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że od sztucznego światła zależy nie tylko samopoczucie, ale również chęć do pracy, zdrowie, a nawet stan finansów. W związku z tym warto wiedzieć, jak prawidłowo dobrać żarówki, halogeny lub ledowe diody.

Należy przede wszystkim pamiętać, że właściwa droga do zakupu odpowiedniego oświetlenia zaczyna się już w sklepie. Znaczna większość osób dokonujących zakupu żarówek, nie bierze pod uwagę ich temperatury barwowej, a także wskaźnika oddawania kolorów. Parametry te należą do jednych za najważniejszych i decydują o tym jak dana osoba czuje się w oświetleniu.

Temperaturę barwową powinno się dobrać pod kątem przeznaczenia danego pomieszczenia. W miejscu pracy zdecydowanie najlepiej sprawdzi się światło białe, chłodno białe], ponieważ nie tylko pobudzi do pracy, ale również będzie sprzyjać koncentracji. Do sypialni lub salonu najlepiej zdecydować się na oświetlenie o barwie ciepłej, ponieważ ma relaksujące działanie.

Jeszcze niedawno światło ciepłe była wstanie dać jedynie żarówka, dlatego niechętnie instalowano w domach świetlówki lub diody, które świeciły zimną barwą. Obecnie nowoczesne źródła światła posiadają znacznie większą skalę temperatury barowej. Mnóstwo osób zadaje sobie pytanie w jaki sposób można sprawdzić jakie światło emituje halogen, żarówka energooszczędna lub dioda. Warto również pamiętać, że barwę ciepłą są wstanie dać żarówki poniżej 3300 K, światło naturalne do 5300 K, z kolei zimne powyżej wartości 5300 K.

Drugim czynnikiem ,który należy koniecznie wziąć pod uwagę jest wskaźnik oddawania kolorów (Ra). Jest to zdolność wytwarzania światła do wiernego odtworzenia kolorów oświetlanych przedmiotów. Im wyższa będzie wartość Ra (maksymalna wynosi 100), tym kolory będą zdecydowanie lepiej oddawane. W domowych warunkach w zupełności wystarczy, gdy Ra będzie wynosić ok. 80.

Oświetlenie, w tym również abażury do lamp, znajdziesz na stronie E-klosz.pl

Razem z wycofaniem z rynku tradycyjnych żarówek dużą popularność zaczyna zdobywać oświetlenie LED. Warto pamiętać, że rozwiązanie to pojawiło się zaledwie kilka lat temu, jego największą zaletą jest energooszczędność. Należy wiedzieć, że diody zużywają aż o 80 proc. mniej prądu w porównaniu do żarówek, także zdecydowanie rzadziej trzeba je wymieniać, gdyż mogą pracować nawet kilkanaście lat! Największym ich minusem jest oczywiście cena. Cena zwykłej żarówki 60 W wynosi przeważnie kilka złotych, z kolei przy zakupie zamiennego LED o mocy 12 W trzeba się liczyć z wydatkiem około 150 złotych.

Czy w takim razie opłaca się zakup żarówek LED? Mnóstwo producentów diod ledowych porównuje żywotność żarówki świecącej pięć godzin dziennie (starcza na 200 dni) z trwałością diody, która przy identycznym zużyciu jest wstanie wytrzymać nawet ponad 16 lat. Dodatkowo użytkownik oszczędza energię. Według różnych statystyk przez korzystanie z lamp ledowych można zaoszczędzić kwotę nawet 700 złotych.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nie wszędzie zastosowanie żarówek energooszczędnych może się sprawdzić. Nie rekomenduje się używać ich w pomieszczeniach, w których rzadko się przebywa.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here