Strona główna Ogólna Jak wybrać parcelę pod budowę?

Jak wybrać parcelę pod budowę?

Urządzając budowę mieszkania, pierwszym detalem podjętego w tym aspekcie działania będzie na pewno znalezienie trafnej działki. W tym czasie powstaje dylemat, jakiej wielkości ma to być pole – ta o niewielkich rozmiarach będzie na pewno mniejszym kosztem finansowym, jednak inne kwestie wskazują, że posiadanie gigantycznej nieruchomości pod budowę ma dużo zalet. Przede wszystkim nie będziemy ograniczeni wielkością budynku mieszkalnego, jaki będziemy konstruować – należy wziąć także pod szczególną uwagę rozbudowę domu w przyszłości. Również kwestia dobudowania obiektów gospodarczych lub garażu również będzie niemożliwa przy działce zanadto małej.

Czasem zdarzają się nieruchomości o relatywnie ogromnej przestrzeni całkowitej, jednakże o kształcie prostokąta niezmiernie wydłużonego, tak, że działka po prostu jest niezwykle wąska. Jest to niekorzystne, albowiem będzie mnóstwo trudniej zbudować na takiej działce dom, urządzić w ogóle następnie taką działkę. Nie powinna ona w takim razie posiadać mniejszej szerokości niż 20 metrów, musimy bo wziąć pod uwagę przepisy, zgodnie z którymi odległość ściany domu od granicy nieruchomości ma wynosić nie mniej aniżeli 4 metry (jeżeli ściana posiada otwory okienne bądź też drzwiowe).

Konstrukcja własnego domu to duża inwestycja, właśnie dlatego nie każdego stać na taki komfort, nawet przy założeniu, że część inwestycji można zrealizować po pobraniu kredytu bankowego hipotecznego. Jednakże dom o pokrewnej wielkości wolno zbudować także stosunkowo niższym sumptem, przy przeznaczeniu kilku podstawowych sposobów na niedrogie budowanie.

Na początku działka – zamiast kupować teren pod konstrukcję w modnej okolicy, gdzie koszty działek są w szeregu przypadków zawrotne, można odnaleźć działkę położoną dalej od miasta, o statusie rolniczym i wystąpić o warunki zabudowy siedliskowej. Następna oszczędność to budowa domu bez jego podpiwniczenia i bez umieszczenia garażu w bryle obiektu. Okazuje się albowiem, że wykonanie podpiwniczenia ma prawo zwiększyć koszt samej budowy domu nawet do 30 procent. Następna sprawa to wykonanie większości prac budowniczych metodą tak oznaczaną gospodarską, to właśnie dzięki temu pełny koszt robocizny przy budowie ma okazję zamknąć się kwotą 30 tysięcy złotych, przy założeniu, że powierzchnia budowanego domu nie naruszy 100 metrów kwadratowych powierzchni. Wykonujemy dach o prostej konstrukcji i przykrywamy go blachodachówką.