Strona główna Biznes Mikropożyczka z UE wsparciem dla nowopowstałych przedsiębiorstw

Mikropożyczka z UE wsparciem dla nowopowstałych przedsiębiorstw

42
PODZIEL SIĘ

Jednym ze sposobów wsparcia dla nowopowstałych działalności gospodarczych, jakie daje Unia Europejska, są mikropożyczki. To jedna jedną z wielu form pożyczek udzielanych przez Unię Europejską. Do kogo skierowana jest ta oferta i jakie warunki należy spełnić, aby z niej skorzystać?

Czym jest mikropożyczka i jaki jest jej cel?

Ten rodzaj pożyczki skierowany jest do osób młodych, nieposiadających zdolności kredytowej. Zdarza się, że bank odmawia udzielenia kredytu z uwagi na brak odpowiedniego zaplecza finansowego lub niepewną historię kredytową. W takim momencie z pomocą przychodzą programy unijne. Ich oferta z pewnością jest bardziej atrakcyjna niż ta przedstawiana przez banki. Za pomocą mikropożyczki może zostać sfinansowany cel o wartości do 100 tys. zł.

Celem mikropożyczek jest sfinansowanie inwestycji, które są związane z:

  • wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań produkcyjnych;
  • unowocześnianiem środków produkcji;
  • modernizacją wyposażenia przedsiębiorstwa;
  • dostosowywaniem pomieszczeń firmy do profilu jej działalności;
  • tworzeniem oraz wyposażaniem istniejących stanowisk pracy.

Wspierane są w szczególności przedsięwzięcia rozwijające się na obszarach o małej ilości przedsiębiorstw oraz niskim poziomie aktywności przedsiębiorców. Największe szanse na uzyskanie mikropożyczek mają start – upy, czyli nowopowstałe przedsiębiorstwa.

Inicjatywa ma również na celu poprawę konkurencyjności już istniejących przedsiębiorstw, zwiększenie ich efektywności oraz zwiększenie możliwości do rozszerzania zakresu działalności.

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać mikropożyczkę?

Mikropożyczka może zostać udzielona osobie pracującej, studentowi lub absolwentowi. Ważne jest również miejsce zamieszkania. Obecnie o pożyczkę z UE mogą starać się osoby mieszkające na terenie województwa:

  • pomorskiego,
  • wielkopolskiego,
  • zachodniopomorskiego;
  • lubelskiego.

W ostatnim przypadku wielkość wsparcia jest niższa niż w pozostałych województwach i w zależności od sytuacji wnioskodawcy, wynosi 60 tys. zł lub 80 tys. zł.

Obowiązkiem każdego pożyczkobiorcy jest złożenie wniosku o udzielnie mikropożyczki. Na podstawie przedstawionych dokumentów ustalana jest jego zdolność finansowa, czyli zdolność do spłaty zobowiązań. Konieczne jest również ustanowienie zabezpieczenia w postaci poręczenia wekslowego, środków znajdujących się na rachunku bieżącym lub hipoteki na nieruchomości. Po złożeniu wniosku następuje proces weryfikacji jego kompletności oraz zgodności z ze stanem rzeczywistym. Po zakończeniu tego etapu zostaje podpisana umowa, a środki pieniężne przekazywane są na rachunek pożyczkobiorcy.

Elastyczność warunków udzielenia mikropożyczki sprawia, że jest ona łatwiej dostępna niż kredyty bankowe i o wiele bardziej bezpieczna niż pożyczki udzielane przez parabanki. Dodatkowo tego typu pożyczki są o wiele bardziej atrakcyjne pod względem oprocentowania. Przykładowo pożyczka w województwie zachodniopomorskim oprocentowana jest na poziomie  1,87% w przypadku nowych firm i 2,47% w przypadku firm działających na rynku od ponad 24 miesięcy.

Więcej informacji

Sprawdź więcej informacji – Generalna Izba Doradztwa Europejskiego – dowiedz się więcej

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSzkolenia dla nowych firm

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here