Strona główna Ogólna Przedstawienia teatralne oraz zabawa w czasach starożytnych

Przedstawienia teatralne oraz zabawa w czasach starożytnych

Rozrywka wywierała w I wieku obfity wpływ na masy. Ważne miasta imperium rzymskiego miały teatry, amfiteatry albo cyrki, a niektóre miały wszystkie te trzy obiekty. W pewnej publikacji wolno przeczytać: „Widowiska łączyły się z niebezpieczeństwem oraz afektem graniczącym z szaleństwem, i bezustannym zalewem krwi”. Powożący rydwanami mieli stroje o różnych kolorach, a każda ekipa reprezentowała określoną grupę społeczną bądź polityczną. Na widok swych faworytów kibice dynamicznie wiwatowali.

Woźnice radowali się taką sławą, że ludzie ozdabiali swe domy ich portretami, a im samym wypłacano gigantyczne sumy dewiz. W miastach odbywały się również krwawe walki gladiatorów oraz walki z dzikimi zwierzętami, raz za razem toczone bez broni. Złoczyńców skazanych na śmierć odziewano czasami w skóry, co miało ich upodabniać do zwierząt, i rzucano na pożarcie celowo wygłodzonym poczwarom; takiej śmierci towarzyszyły niewyobrażalne męczarnie. Osoby oddające się tak makabrycznej rozrywce, zatraciły wszelkie poczucie etyki.

Budowla, gdzie organizowano przeróżnego rodzaju widowiska i przedstawienia sceniczne – tragedie, komedie, przedstawienia taneczne oraz muzyczne. W teatrach niejednokrotnie wystawiano spektakle różnej treści. Teatry zaczęto wznosić w Grecji ok. V w. p.n.e. i z w pewnych sytuacjach wybudowano je w wielu znaczących miastach. Bo starożytni Grecy tak umiejętnie i rzetelnie konstruowali teatry, publiczność mogła dobrze widzieć i słyszeć wystawiane sztuki. Przedstawienia teatralne wywodziły się ze świąt urodzaju, obchodzonych dla uczczenia żniw i winobrania, i z poglądów dotyczących śmierci i odnawiania się życia. Te orgiastyczne święta celebrowano ku czci Dionizosa, mitycznego boga wina oraz urodzaju.