Strona główna Ogólna Stare okna – do czego można je wykorzystać?

Stare okna – do czego można je wykorzystać?

353
PODZIEL SIĘ

Nie wiesz co zrobić ze starymi, drewnianymi oknami? Za ich wywóz trzeba dodatkowo zapłacić? Warto zatem pomyśleć do czego można ich ponownie użyć. Poniżej znajdziesz kilka ciekawych wskazówek i inspiracji na temat recyklingu starych okien.

Obecnie wszystkie okna wymieniane są na te nieco bardziej szczelne i wytłumiające dźwięki. Co jednak zrobić z tymi, które były dawniej? Gdzie je wywieźć? A może po prostu warto je wykorzystać w inny sposób. Istnieje sporo różnych rozwiązań. Wystarczy odrobina kreatywności oraz wolnego czasu. Dzięki ponownemu użyciu zyskujemy nie tylko pieniądze, ale również przyczyniamy się do ochrony środowiska, co w dzisiejszych czasach jest szczególnie ważne.

Jeśli ktoś uwielbia kreatywne rozwiązania w swoim domu to ciekawym pomysłem może okazać się właśnie wykorzystanie starych okien, wraz z drewnianą ramą, która – odnowiona lub poprawiona – będzie stanowiła stylowy element wyposażenia. Oczywiście okna mogą znaleźć swoje zastosowanie również w ogrodzie, na przykład do zbudowania mini szklarni. W Internecie znajdziecie mnóstwo inspiracji i porad, w jaki sposób wykorzystać stare, drewniane okna.

Kreatywne rozwiązania do domu

Stare okna mogą ponownie znaleźć zastosowanie w twoim domu. Jednak w nieco innej funkcji niż wcześniej. Jednym z ciekawszych rozwiązań może być wykorzystanie ich jako ramy na zdjęcia lub obrazki. Możesz pozbyć się szkła, jeśli jest za bardzo porysowane czy brudne i zostawić samą ramkę, którą umieścić nad łóżkiem w sypialni czy w salonie. To świetny pomysł, aby stylowo przyozdobić dane pomieszczenie.

Szukasz materiałów do DIY? Znajdziesz je na stronie https://dekolo.pl/koraliki-i-cekiny – sprawdź więcej

Innym ciekawym pomysłem jest zastosowanie ramy okiennej jako wieszaka na biżuterię i inne drobne elementy. Rama oparta o ścianę lub umieszczona na stoliku będzie tworzyła ciekawy klimat, a przytwierdzone do niej gwoździki dadzą możliwość zawieszenia rożnego rodzaju naszyjników czy kolczyków. Ramę możesz pomalować na wybrany kolor, tak by komponowała się odpowiednio z pozostałymi elementami wyposażenia.

Interesującym pomysłem jest wykorzystanie starego okna do stworzenia blatu stolika do kawy. Oczywiście wszystko zależy od wielkości oraz rodzaju okna. Ważne jest również, by do ramy przymocowane zostały pozostałe części stolika – najlepiej wykorzystać do tefo drewniane deski.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest użycie starych okien jako drzwiczek do szafek w kuchni, czy w łazience. Ciekawie wygląda również wnęka w ścianie, która zabudowana jest właśnie drzwiami ze starych okien. To idealne rozwiązanie do mieszkania w stylu vintage. W podobny sposób możemy stworzyć piękną gablotkę zawieszaną na ścianie.

Jak odnowić stare okna?

Wykorzystując stare okna do innych celów możemy zostawić je w stanie surowych lub je odnowić. Wszystko zależy od tego na jakim efekcie nam zależy. Jeśli jednak decydujemy się na ich odnowienie powinniśmy przede wszystkim pozbyć się starej farby. Można użyć do tego specjalnych preparatów. Kolejnym krokiem będzie wyszlifowanie ramy i pomalowanie ramy na nowy kolor.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here